Grupy parafialne

Grupa ZIELONA Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Grupa ZIELONA wywodzi się z Pobiedzisk i jest jedną z najdłużej pielgrzymujących grup, pielgrzymując od samego początku grup kolorowych. Liczy ona obecnie 46 osób. Przewodnikiem jest ksiądz Krzysztof Brzykcy. Grupa znana jest m. in. ze zwyczaju „pożyczania” flag innych grup.

Zieloni należą do mniejszych grup, zauważyć można jednak w ostatnich latach wzrost jej liczebności. Przyrost liczebności grupy porównać można jedynie do wzrostu cen paliw w ostatnich latach, jednakże bez tendencji spadkowej w ostatnim okresie. Dalej jednak jest to jedna z mniejszych grup, o bardzo rodzinnym charakterze. Fakt ten akcentują także pielgrzymi – mówią o dobrych wujkach i ciociach, którzy zawsze są chętni do pomocy. Wujkowie wożą m. in. bagaże podręczne tym pielgrzymom, którzy tylko wyrażą swoją chęć, pozwalając skupić się im na modlitwie, śpiewie czy słuchaniu konferencji. Do cioć zaliczyć można m. in. panią Iwonę, znaną i lubianą również przez inne grupy. Pani Iwona jest po prostu prawdziwym aniołem ds. medycznych. Grupą żartuje, że specjalnie dla „wujostwa” zarezerwowane są pierwsze cztery rzędy grupy. U Zielonych panuje bardzo dobry podział obowiązków, wypracowany w czasach, gdy grupa była mniej liczna. Ułatwia to znacząco pielgrzymowanie. Grupa, ze względu na talenty przewodnika, jest także rozśpiewana oraz bardzo wesoła i pozytywna.

Unikalna tradycją grupy z Pobiedzisk jest tradycja niesienia wszystkich flag pielgrzymki na etapie z Nowej Wsi Królewskiej do Kołaczkowa. By było to możliwe grupa urządza „polowanie” na flagi, „pożyczając” w tajemniczy i sobie tylko znany sposób flagi. Naturalnie, po zakończeniu etapu, flagi wracają do swoich właścicieli. Reasumując: grupa zielona – Lubię to!